Aktualności i wydarzenia

GODZINY OTWARCIA WSTĘP INFORMACJE PANDEMICZNE

Informujemy iż ruiny zamku Zamek „Kamieniec” Odrzykoń/Korczyna są dostępne do zwiedzania w reżimie sanitarnym wynikającym z rozporządzenia MZ. Wstęp do budynków wyłącznie w maseczkach.  Należy obligatoryjnie zachować odległość 1,5-2 metrów pomiędzy zwiedzającymi. Istnieją ograniczenia ilości zwiedzających.

Obiekt jest dostępny dla zwiedzających w okresie:

20.04.2022 do 25.06.2022  – w godz. 10:00 – 18:00

26.06.2022 do 30.09.2022 – w godz. 10:00 – 18:00

1.10.2022 do 31.10.2022 –  w godz. 10:00 – 17:00

W razie opadów deszczu możemy być niedostępni. Prosimy dzwonić.

Poza sezonem turystycznym  w okresie jesienno – zimowym (listopad – marzec), obiekt jest niedostępny do zwiedzania dla turystów indywidualnych z uwagi na trudne warunki terenowe, oraz prowadzone prace konserwatorskie.

 

MUZEUM KULTURY SZLACHECKIEJ OFERTA EDUKACYJNA

logo kopytowa

Serdecznie zapraszamy nauczycieli, młodzież szkolną oraz wszystkich ceniących ambitną zabawę do udziału w kreatywnych warsztatach twórczych i lekcjach muzealnych organizowanych przez Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej, oraz Muzeum Zamkowe Kamieniec w Korczynie/Odrzykoniu.

Jeżeli planujecie organizację wycieczki szkolnej, której program przybliży uczestnikom wybrane zagadnienia z zakresu historii, literatury i lokalnej tradycji oraz będzie zawierał elementy edukacji plastycznej ukierunkowane na rozwój kreatywności warto wybrać ofertę przygotowaną przez Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej.

Oferta edukacyjna Muzeum Kultury Szlacheckiej obejmuje udział w zajęciach twórczych piernikowego rękodzieła oraz lekcje muzealne połączone ze zwiedzaniem dworu szlacheckiego z przełomu XVII/XVIII wieku. Niniejsza propozycja stworzona została w oparciu o autorski program zwiedzania uwzględniający organizację tematycznych warsztatów z wyrobu piernika figuralnego oraz opcjonalne zajęcia z zakresu ceramiki. Zajęcia połączone są z lekcją muzealną i odbywają się w piwnicach Dworu w Kopytowej, który niegdyś należał do sławnych z wypieku pierników Cystersów. Obecnie w byłym folwarku zakonnym mieści się Muzeum Kultury Szlacheckiej prezentujące wnętrza autentycznej tradycyjnej siedziby szlacheckiej – muzeum wnętrz i tradycji. Muzeum w 2013 roku otrzymało nagrodę Ministerstwa Kultury za najbardziej zadbany zabytek. Właśnie tu,
w piwnicach dworskich powstała interaktywna pracownia piernika – „Piernikarnia Kopytowska” świadcząca usługi z zakresu edukacji plastycznej – autorskie warsztaty twórcze skierowane do dzieci i młodzieży oraz całych rodzin.

 

Plan warsztatów piernikowego rękodzieła obejmuje:

 1. Zwiedzanie Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej z przewodnikiem połączone z lekcją muzealną na temat lokalnych tradycji i kultury dawnej.
 2. Udział w kreatywnych warsztatach tworzenia pierników figuralnych lub tematycznych.

W programie warsztatów:

 • Uczestnicy zajęć zapoznają się z tradycjami wyrobu piernika oraz jego rodzajami.
 • Uczestnicy samodzielnie zagniotą ciasto piernikowe i wypełnią nim wybrane formy, oraz odtworzą zaprojektowane ozdoby piernikowe.
 • Stworzone pierniki zostaną wypieczone w piecu.
 • Powstałe prace będą pamiątka z pobytu w Muzeum Kultury Szlacheckiej.

Cennik usług:

 • Organizacja warsztatów – „Piernikowe warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży szkolnej w Muzeum Kultury Szlacheckiej” – 35 zł /osoba (w pakiecie z lekcją muzealną i zwiedzaniem muzeum).
 • Przybliżony czas trwania zwiedzania muzeum z przewodnikiem, oraz udziału
  w warsztatach z wyrobu piernika: 140 minut

 

 • Organizujemy również zajęcia z zakresu ceramiki „Ceramiczne inspiracje – warsztaty ceramiki” W ramach warsztatów uczestnicy zapoznają się z technikami modelowania i produkcji gliny oraz technikami zdobienia – 35 zł/osoba (w pakiecie
  z lekcją muzealną i zwiedzaniem muzeum)
 • Przybliżony czas trwania zwiedzania muzeum z przewodnikiem, oraz udziału
  w warsztatach z wyrobu piernika: 150 minut

 

PROMOCJA – PAKIET WARSZTATÓW PIERNIKOWYCH I CERAMICZNYCH ZE ZWIEDZANIEM MUZEUM KULTURY SZLACHECKIEJ – 30 ZŁ/OSOBA

 • Przybliżony czas trwania zwiedzania muzeum z przewodnikiem, oraz udziału
  w warsztatach z wyrobu piernika i ceramiki: 140 minut

 

WARSZTATY CERAMIKI DLA WYCIECZEK SZKOLNYCH NA ZAMKU KAMIENIEC

Ceramiczne inspiracje – warsztaty ceramiki w murach Zamku Kamieniec – 35 zł/osoba

W skład pakietu wchodzi:

 • Organizacja warsztatów z ceramiki
 • Zwiedzanie obiektu oraz dwóch sal muzealnych z eksponatami zgromadzonymi w trakcie wykopalisk, oraz pamiątkami z czasów świetności zamku.
 • Podczas oprowadzania przewodnik przedstawia genezę powstanie komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry, oraz historię zamku.
 • Zwiedzanie interaktywnej sali kar z działającymi eksponatami. Uczestnicy mogą sprawdzić działanie poszczególnych eksponatów, oraz wysłuchają powieści o mrokach średniowiecza dostosowaną do wieku zwiedzających.