Aktualności i wydarzenia

POZNAJ POLSKĘ – EDYCJA 2023

Szanowni Państwo uprzejmie informujemy iż Muzeum Zamkowe Kamieniec, oraz Muzeum Kultury Szlacheckiej są na LIŚCIE PUNKTÓW EDUKACYJNYCH W RAMACH PROGRAMU POZNAJ POLSKĘ EDYCJA 2023. Szczegóły programu znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznaj-polske

ISTOTĄ PROGRAMU JEST MOŻLIWOŚĆ UZYSKANIA DOFINANSOWANIA NA WYCIECZKĘ SZKOLNĄ OBEJMUJĄCĄ PUNKTY https://www.gov.pl/attachment/4afc59e6-6a98-4eef-b99e-e896c9ebb50e

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W WARSZTATACH I LEKCJACH W MUZEALNYCH MUZEUM ZAMKOWYM KAMIENIEC, ORAZ MUZEUM KULTURY SZLACHECKIEJ INFORMACJE I REZERWACJE TEL: 788837412
 
 
 

MUZEUM KULTURY SZLACHECKIEJ ZAPRASZA NA WARSZTATY PIERNIKARSKIE W 2022 JESZCZE KILKA TERMINÓW JEST WOLNYCH :-)

logo kopytowa

Serdecznie zapraszamy nauczycieli, młodzież szkolną oraz wszystkich ceniących ambitną zabawę do udziału w kreatywnych warsztatach twórczych i lekcjach muzealnych organizowanych przez Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej, oraz Muzeum Zamkowe Kamieniec w Korczynie/Odrzykoniu.

Jeżeli planujecie organizację wycieczki szkolnej, której program przybliży uczestnikom wybrane zagadnienia z zakresu historii, literatury i lokalnej tradycji oraz będzie zawierał elementy edukacji plastycznej ukierunkowane na rozwój kreatywności warto wybrać ofertę przygotowaną przez Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej.

Oferta edukacyjna Muzeum Kultury Szlacheckiej obejmuje udział w zajęciach twórczych piernikowego rękodzieła oraz lekcje muzealne połączone ze zwiedzaniem dworu szlacheckiego z przełomu XVII/XVIII wieku. Niniejsza propozycja stworzona została w oparciu o autorski program zwiedzania uwzględniający organizację tematycznych warsztatów z wyrobu piernika figuralnego oraz opcjonalne zajęcia z zakresu ceramiki. Zajęcia połączone są z lekcją muzealną i odbywają się w piwnicach Dworu w Kopytowej, który niegdyś należał do sławnych z wypieku pierników Cystersów. Obecnie w byłym folwarku zakonnym mieści się Muzeum Kultury Szlacheckiej prezentujące wnętrza autentycznej tradycyjnej siedziby szlacheckiej – muzeum wnętrz i tradycji. Muzeum w 2013 roku otrzymało nagrodę Ministerstwa Kultury za najbardziej zadbany zabytek. Właśnie tu,
w piwnicach dworskich powstała interaktywna pracownia piernika – „Piernikarnia Kopytowska” świadcząca usługi z zakresu edukacji plastycznej – autorskie warsztaty twórcze skierowane do dzieci i młodzieży oraz całych rodzin.

 

Plan warsztatów piernikowego rękodzieła obejmuje:

 1. Zwiedzanie Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej z przewodnikiem połączone z lekcją muzealną na temat lokalnych tradycji i kultury dawnej.
 2. Udział w kreatywnych warsztatach tworzenia pierników figuralnych lub tematycznych.

W programie warsztatów:

 • Uczestnicy zajęć zapoznają się z tradycjami wyrobu piernika oraz jego rodzajami.
 • Uczestnicy samodzielnie zagniotą ciasto piernikowe i wypełnią nim wybrane formy, oraz odtworzą zaprojektowane ozdoby piernikowe.
 • Stworzone pierniki zostaną wypieczone w piecu.
 • Powstałe prace będą pamiątka z pobytu w Muzeum Kultury Szlacheckiej.

Cennik usług:

 • Organizacja warsztatów – „Piernikowe warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży szkolnej w Muzeum Kultury Szlacheckiej” – 35 zł /osoba (w pakiecie z lekcją muzealną i zwiedzaniem muzeum).
 • Przybliżony czas trwania zwiedzania muzeum z przewodnikiem, oraz udziału
  w warsztatach z wyrobu piernika: 120 minut

 

 • Organizujemy również zajęcia z zakresu ceramiki „Ceramiczne inspiracje – warsztaty ceramiki” W ramach warsztatów uczestnicy zapoznają się z technikami modelowania i produkcji gliny oraz technikami zdobienia – 35 zł/osoba (w pakiecie
  z lekcją muzealną i zwiedzaniem muzeum)
 • Przybliżony czas trwania zwiedzania muzeum z przewodnikiem, oraz udziału
  w warsztatach z wyrobu piernika: 120 minut

 

PROMOCJA – PAKIET WARSZTATÓW PIERNIKOWYCH I CERAMICZNYCH ZE ZWIEDZANIEM MUZEUM KULTURY SZLACHECKIEJ – 30 ZŁ/OSOBA

 • Przybliżony czas trwania zwiedzania muzeum z przewodnikiem, oraz udziału
  w warsztatach z wyrobu piernika i ceramiki: 140 minut

 

WARSZTATY CERAMIKI DLA WYCIECZEK SZKOLNYCH NA ZAMKU KAMIENIEC

Ceramiczne inspiracje – warsztaty ceramiki w murach Zamku Kamieniec – 39 zł/osoba

Zajęcia kreatywne malarskie – malowanie na obrazkach z gipsu . Cena 25 zł/osoba (w cenie wstęp do muzeum)

W skład pakietu wchodzi:

 • Organizacja warsztatów z ceramiki
 • Zwiedzanie obiektu oraz dwóch sal muzealnych z eksponatami zgromadzonymi w trakcie wykopalisk, oraz pamiątkami z czasów świetności zamku.
 • Podczas oprowadzania przewodnik przedstawia genezę powstanie komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry, oraz historię zamku.
 • Zwiedzanie interaktywnej sali kar z działającymi eksponatami. Uczestnicy mogą sprawdzić działanie poszczególnych eksponatów, oraz wysłuchają powieści o mrokach średniowiecza dostosowaną do wieku zwiedzających.