Szanowni Państwo uprzejmie informujemy iż Muzeum Zamkowe Kamieniec, oraz Muzeum Kultury Szlacheckiej są na LIŚCIE PUNKTÓW EDUKACYJNYCH W RAMACH PROGRAMU POZNAJ POLSKĘ EDYCJA 2023. Szczegóły programu znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznaj-polske
ISTOTĄ PROGRAMU JEST MOŻLIWOŚĆ UZYSKANIA DOFINANSOWANIA NA WYCIECZKĘ SZKOLNĄ OBEJMUJĄCĄ PUNKTY https://www.gov.pl/attachment/4afc59e6-6a98-4eef-b99e-e896c9ebb50e
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W WARSZTATACH I LEKCJACH W MUZEALNYCH MUZEUM ZAMKOWYM KAMIENIEC, ORAZ MUZEUM KULTURY SZLACHECKIEJ INFORMACJE I REZERWACJE TEL: 788837412
Serdecznie zapraszamy nauczycieli, młodzież szkolną oraz wszystkich ceniących ambitną zabawę do udziału w kreatywnych warsztatach twórczych i lekcjach muzealnych organizowanych przez Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej, oraz Muzeum Zamkowe Kamieniec w Korczynie/Odrzykoniu.
Jeżeli planujecie organizację wycieczki szkolnej, której program przybliży uczestnikom wybrane zagadnienia z zakresu historii, literatury i lokalnej tradycji oraz będzie zawierał elementy edukacji plastycznej ukierunkowane na rozwój kreatywności warto wybrać ofertę przygotowaną przez Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej.
Oferta edukacyjna Muzeum Kultury Szlacheckiej obejmuje udział w zajęciach twórczych piernikowego rękodzieła oraz lekcje muzealne połączone ze zwiedzaniem dworu szlacheckiego z przełomu XVII/XVIII wieku. Niniejsza propozycja stworzona została w oparciu o autorski program zwiedzania uwzględniający organizację tematycznych warsztatów z wyrobu piernika figuralnego oraz opcjonalne zajęcia z zakresu ceramiki. Zajęcia połączone są z lekcją muzealną i odbywają się w piwnicach Dworu w Kopytowej, który niegdyś należał do sławnych z wypieku pierników Cystersów. Obecnie w byłym folwarku zakonnym mieści się Muzeum Kultury Szlacheckiej prezentujące wnętrza autentycznej tradycyjnej siedziby szlacheckiej – muzeum wnętrz i tradycji. Muzeum w 2013 roku otrzymało nagrodę Ministerstwa Kultury za najbardziej zadbany zabytek. Właśnie tu,
w piwnicach dworskich powstała interaktywna pracownia piernika – „Piernikarnia Kopytowska” świadcząca usługi z zakresu edukacji plastycznej – autorskie warsztaty twórcze skierowane do dzieci i młodzieży oraz całych rodzin.
Plan warsztatów piernikowego rękodzieła obejmuje:
Zwiedzanie Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej z przewodnikiem połączone z lekcją muzealną na temat lokalnych tradycji i kultury dawnej.
Udział w kreatywnych warsztatach tworzenia pierników figuralnych lub tematycznych.
W programie warsztatów:
Uczestnicy zajęć zapoznają się z tradycjami wyrobu piernika oraz jego rodzajami.
Uczestnicy samodzielnie zagniotą ciasto piernikowe i wypełnią nim wybrane formy, oraz odtworzą zaprojektowane ozdoby piernikowe.
Stworzone pierniki zostaną wypieczone w piecu.
Powstałe prace będą pamiątka z pobytu w Muzeum Kultury Szlacheckiej.
Cennik usług:
Organizacja warsztatów – „Piernikowe warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży szkolnej w Muzeum Kultury Szlacheckiej” – 35 zł /osoba (w pakiecie z lekcją muzealną i zwiedzaniem muzeum).
Przybliżony czas trwania zwiedzania muzeum z przewodnikiem, oraz udziału
w warsztatach z wyrobu piernika: 120 minut
Organizujemy również zajęcia z zakresu ceramiki „Ceramiczne inspiracje – warsztaty ceramiki” W ramach warsztatów uczestnicy zapoznają się z technikami modelowania i produkcji gliny oraz technikami zdobienia – 35 zł/osoba (w pakiecie
z lekcją muzealną i zwiedzaniem muzeum)
Przybliżony czas trwania zwiedzania muzeum z przewodnikiem, oraz udziału
w warsztatach z wyrobu piernika: 120 minut
PROMOCJA – PAKIET WARSZTATÓW PIERNIKOWYCH I CERAMICZNYCH ZE ZWIEDZANIEM MUZEUM KULTURY SZLACHECKIEJ – 30 ZŁ/OSOBA
Przybliżony czas trwania zwiedzania muzeum z przewodnikiem, oraz udziału
w warsztatach z wyrobu piernika i ceramiki: 140 minut
Rezerwacje i informacje:Tel: 788837412, 530357755, 784135487
Ceramiczne inspiracje – warsztaty ceramiki w murach Zamku Kamieniec – 39 zł/osoba
Zajęcia kreatywne malarskie – malowanie na obrazkach z gipsu . Cena 25 zł/osoba (w cenie wstęp do muzeum)
W skład pakietu wchodzi:
Organizacja warsztatów z ceramiki
Zwiedzanie obiektu oraz dwóch sal muzealnych z eksponatami zgromadzonymi w trakcie wykopalisk, oraz pamiątkami z czasów świetności zamku.
Podczas oprowadzania przewodnik przedstawia genezę powstanie komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry, oraz historię zamku.
Zwiedzanie interaktywnej sali kar z działającymi eksponatami. Uczestnicy mogą sprawdzić działanie poszczególnych eksponatów, oraz wysłuchają powieści o mrokach średniowiecza dostosowaną do wieku zwiedzających.